pondělí 18. prosince 2023

Spomocníkův zpravodaj 231218

 

Vážení přátelé!

Už dlouho jsem se neozval, ale to neznamená, že se nic neděje. Umělá inteligence se rychle dostává do fáze označované jako AGI (Obecná umělá inteligence) a vypadá to, že brzy ovládne náš známý svět. O to víc platí heslo "Ovládej, abys nebyl ovládán". Zrovna učitelé se dostávají do ještě složitější situace, než v jaké byli dosud. Na první pohled by se mohlo zdát, že je snadné začít teď tak rozšířenou generativní AI ovládat, ale pravda je trochu odlišná. Digitální kompetence se před našima očima posouvá na novou úroveň, na níž by měl každý umět s AI strukturovaně komunikovat, což není věc úplně triviální. Je dost vzdálená stávající představě o googlování informací pomocí klíčových slov. Netušíte-li, o čem mluvím, podívejte se na to, co se svými čtvrťáky dělá Tomáš Kováč ze ZŠ Klas (záznam z nedávného 18. DigiDay GUG).
Přitom mě ovšem celkem logicky hned napadne, jak se k této kompetenci učitelé dostanou, zda se objevuje v novém Kompetenčním rámci absolventů učitelství? Odpověď zní NE! Vzápětí se pochopitelně v této souvislosti musím ptát, zda se tato kompetence nějak promítne do připravované revize RVP? A musím opět (v roli člena pracovní skupiny PT s přístupem do IS Revize) konstatovat, že NE, i když často z různých stran slýchám, že ano!
Důležité kurikulární dokumenty u nás vznikají spojeným úsilím specialistů různých oborů. Výsledek pak vypadá podobně, jako když "pejsek s kočičkou dělali dort". Většinou v nich sice někde najdeme zmínku skoro o všem, tedy i o všeobecně přijímaném evropském standardu digitálních kompetencí DigComp, ale schopnost využívat umělou inteligenci bude zasunuta pod milionem jiných kompetencí. Přitom její spoluúčast na tvorbě vlastních artefaktů se stává nedílnou součástí veškerého studia. Snad je ještě čas na nápravu.
Těžkosti, které máme s prosazením většího důrazu na rozvoj digitálních kompetencí ve školství, lze dokumentovat prostřednictvím aktuální studie, kterou vydalo UNESCO. Věnuje se jí můj dnešní příspěvek na Spomocníkovi - Tragédie vzdělávacích technologií podle UNESCO. Týká se sice jen využití technologií během pandemie, ale každý, kdo si těch 500 stran přečte, nutně nabyde dojmu, že bude lepší se technologiím ve škole vyhnout. S podobnými názory se můžete setkat všude. Už zase se mluví třeba o plošném zákazu mobilů. To jsme ale řešili již mnohokrát (Role osobních mobilních zařízení ve výuce).
Vlastní postoj musíme formovat na základě toho, co chceme aby bylo cílem výuky. Riziko, že nás bude technologie vybavená umělou inteligencí ovládat je značné. Vyhnout se tomu bude těžké a neobejde se to bez zásadního umocnění schopnosti celé populace informaticky myslet.
Jak na to, názorně ukazuje Tomáš Kováč. Naše budoucnost však závisí na tom, kolik takových Tomášů budeme mít.

Výběr zajímavých nedávných příspěvků Spomocníka:
Čína posiluje regulaci internetu u mládeže
Americká ministerská podpora AI
Omezuje svoboda kreativitu?
Nová monitorovací zpráva UNESCO o technologiích
Principy SIIA pro vývoj vzdělávacích technologií s AI

Přeji vám krásné Vánoce a vše nejlepší v novém roce!

Bořivoj Brdička

Žádné komentáře:

Okomentovat