neděle 22. června 1997

NETD@YS EUROPE 1997

Aktualita z června 1997 dochovaná v archivu STR-SKOL (viz http://lsv.cesnet.cz/cgi-bin/wa?A2=ind9706&L=str-skol&T=0&F=&S=&P=2002):
======================================================================================
NETD@YS EUROPE 1997
Možná, že si někteří z vás vzpomenou na americký Netday, o kterém jsem informoval na podzim. Je to rozsáhlá každoročně se opakující akce na podporu připojování škol do Internetu, kterou sponzoruje řada amerických firem a podstatným způsobem jí pomáhá sám pan prezident Clinton. Jeho zásluhou dnes o potřebě podporovat využívání technologií ve výuce ví celá americká veřejnost a je ochotna pomoci. Ve Spojených státech se o tomto Dnu sítě najde dost dobrovolníků, rodičů, zaměstnanců počítačových firem, školitelů a snaží se ve svém okolí připojit do sítě co nejvíce škol, a to pevnou linkou. Ve škole většinou ještě zřídí síťový server a dají učitelům základní školení, jak se sítí pracovat.
V akčním plánu Evropské unie "Vzdělávání v informační společnosti" z minulého roku jsou akce podobné americkému Netday doporučovány a je jim slibována i finanční podpora. Proto není divu, že Netd@ys jsou na světe. Bohužel jen pro členské státy Unie.
Evropská varianta je, díky kulturním odlišnostem, trochu jiná. Koncentruje se hlavně na vzájemné spojení existujících školních sítí a na přesvědčování firem, místních úřadů, samotných škol a učitelů o nutnosti technologie ve výuce používat a podporovat. Ovšem i zde se v rámci akce v každé členské zemi realizuje několik konkrétních projektů na připojení základních nebo středních škol. Cílem celé akce je kromě toho též snížení cen všeho, co je třeba k vybavení škol technologiemi a zakládání nadací na podporu správného využívání technologií pro vzdělávání. Předpokládá se, že se do realizace kromě specializovaných institucí zapojí hlavně vysoké školy. Zvlášť důležitou úlohu budou hrát koordinační kanceláře a řešitelé programu Socrates, který se již rozběhl a jeho úloha je podobná.
Skutečným smyslem akce je zvýšení počtu a kvality absolventů škol z pohledu jejich schopnosti pracovat s informačními technologiemi.
Co zbývá říci závěrem? Snad jen to, že celá akce proběhne v týdnu od 18. do 25. října tohoto roku a že by nepochybně i u nás byla velice potřebná. Snažil jsem se zjistit, zda se u nás někdo chystá Netd@ys jakýmkoli způsobem podpořit, ale marně. Ani v České kanceláři pro informační společnost Národního informačního střediska České republiky o nikom nevědí. Na získání peněz od Evropského parlamentu je již pozdě, a stejně bychom byli asi neuspěli. Přesto si myslím, že bychom nějakým způsobem příslušnost k Evropě demonstrovat měli. Najde-li se tedy někdo, kdo by chtěl nějakým způsobem přispět k organizaci českých Netd@ys, budu moc rád, když se ozve. Poradíme se, co dělat. Myslím, že mohu klidně i jménem celého oddělení informační technologie KTchV PedF UK prohlásit, že se budeme rádi na podobné akci podílet.
             Ing. Borivoj Brdicka
      Department of Informatics Technology
   Faculty of Education, Charles University
           Prague, Czech Republic
             bobr@mbox.cesnet.cz
  Ucitelsky Spomocnik - http://it.pedf.cuni.cz/
BoBruv Pomocnik - http://it.pedf.cuni.cz/~bobr/

Žádné komentáře:

Okomentovat